• https://www.facebook.com/pages/Marmaris-%C4%B0la%C3%A7lama/1422339778041847?fref=ts
Kırkayak

Kırkayak ilaçlama; bahçe gibi açık alanlarda yapılabildiği gibi kapalı alanlarda da sıkça uygulanmaktadır. Özellikle çatı, bodrum gibi alanlarda sık görülen ve bakterilerin yayılmasına neden olarak, sağlığı tehdit eden bu haşereler ile mücadele için böcek ilaçlama yaptırmak en etkili çözüm yoludur. İç mekanlarda kolaylıkla gizlenen kırkayak, zehirli bir haşere türü olduğundan, bireysel mücadele yolları tehlikelidir. Bu nedenle kırkayaktan kurtulmak için profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak şarttır.

 

 

Kırkayakların Özellikleri

  • Kırkayak böceği uzun yapılı bir böcek olup, vücudunun altında bulunan onlarca ayakları ile tanınır.
  • Kapalı alanlarda, özellikle ağaçlık alanlara yakın evlerde sıkça görülen kırkayak, ezilerek öldürüldüğünde, uzun süre geçmeyen kötü bir kokuya neden olur. Bunun yanı sıra tehlikeli bir haşere türü olan bu canlılardan bireysel mücadele yöntemleri ile kurtulmak mümkün olmadığından kırkayak ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.
  • Ortalama uzunlukları 10-15 cm arasında değişen kırkayak taşların altında, kayalıkların altında ve toprak içlerinde yaşar.
  • Kırkayak böceğinin vücudu bölmeler halindedir ve her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. Bu nedenle kırkayak böceğinin ayak sayısı, bu haşerenin uzunluğuna göre değişmektedir.
  • Bu haşerelerin bazı türleri son derece zehirlidir. Dokunulduğunda dahi, ciddi etkilere yol açabilen ve ölümlere dahi neden olabilecek düzeyde etkili zehre sahip olan bu haşerelerden kurtulmak için kırkayak ilaçlama yaptırmak şarttır.
  • Otçul yollarla beslenen bu canlılar yaklaşık 4500 türe sahiptir. Bazı kırkayak türleri, böcek ölüleri ile de beslenebilmektedir.
  • Görünüş olarak çiyana benzetilen kırkayaklar otçul yollarla beslenirken, çiyan böcekleri çok zehirlidir ve etçil beslenirler.
  • Nemli bölgeleri seven bu haşereler, genellikle siyah ve kahverengidir. En çok tarla ve bahçelerde görülür ve bu alanlarda yetiştirilen meyve ve sebzeler ile beslenme sağlar.  

 

Yumurta bırakma sistemi ile üreyen kırkayak böceği, yumurtalarını toprak içerisine gömer. Kırkayaktan kurtulmak için ilaçlama şirketlerinden kırkayak ilaçlama hizmeti almak gereklidir. Kırkayak ile mücadele için etkili şekilde uygulama yapan Marmaris İlaçlama şirketi, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

  
3687 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın