• https://www.facebook.com/pages/Marmaris-%C4%B0la%C3%A7lama/1422339778041847?fref=ts
Fare

Fare ilaçlama, gerek kirli alanlarda yaşayıp bu alanlardan beslendiği için zararlı mikroorganizmaları yayan; gerekse eşyaları ve yiyecek maddelerini kemirerek maddi zararlara yol açan kemirgenlerden kurtulmak için en etkili yoldur. Kapalı alanlarda, hem korkuya neden olan hem de maddi zararlar ile sağlık sorunlarının oluşmasına ortam hazırlayan bu canlılar ile mücadele son derece önemlidir. Haşerelerden farklı olarak gelişmiş bir yapıya sahip olan fareler, beslenme ve yaşama biçimi bakımından spesifik özelliklere haizdir. Bu nedenle fare ile mücadele, dikkatli şekilde yapılmalı ve basit fare ilaçlama uygulamalarının bilhassa kapalı alanlarda bir sonuç vermeyeceği unutulmamalıdır.


Farelerin Özellikleri

  • Farelerin özelikleri arasında en belirgin olan ve dikkat çeken, bu canlıların hemen her alandan geçebilmeleridir. Başının sığabileceği tüm büyüklüklerden geçebilen kemirgenler, boyutlarının üçte biri kadar dar olan alanlara dahi girebilir.
  • Kemirgenler sınıfında yer alan fareler, keskin ve yinelenen diş yapısına sahiptir. Bu nedenle ciddi maddi kayıplar yaratabilecek potansiyele sahip olan bu canlılardan kurtulmak için fare ilaçlama yaptırmak şarttır.
  • Lağım, rögar gibi alanlarda yaşayan ve hepçil olarak beslenen fareler, kapalı alanlara genellikle yiyecek bulmak için girmektedir. Ancak kirli alanlarda dolaşan bu canlılar, iç mekânlara bakteri ve mikrop yayılmasına yol açarak, sağlık sorunlarına ortam hazırlar.
  • Kemirici özellikleri hat safhada olan fareler, elektrik kablolarını kemirerek büyük yangınlara yol açabildiği gibi, ahşap binaları kemirerek yapıların çökmesine de yol açabilir.
  • Evde fare sorunu çok sık görülmekle birlikte, fırın, restoran gibi alanlarda da kemirgenlere sık rastlanmaktadır. Bunun için özellikle gıda alanlarında düzenli olarak fare ilaçlama yaptırmak şarttır.
  • Gelişmiş bir yapıya sahip olan fareler, doğurarak çoğalır. Türlerine göre farklılık göstermekle beraber, bir fare yılda ortalama 30 yavru bırakır.
  • Büyüklükleri türlerine göre ciddi farklar gösteren kemirgenler, 5 cm büyüklüğünde olabildiği gibi 50 cm’e kadar büyüyebilmektedir.
  • Fareler, keskin dişleri sayesinde mermer gibi çok sert maddelere dahi zarar verebilmektedir.
  • Grup olarak yaşayan bu canlılarda, edimsel davranışlar büyük dikkat çeker. Bu özellikleri sebebiyle, denek olarak da kullanılan fareler, zeki canlılar olmalarının yanı sıra, basit tuzaklar ile aldatılamaz. Bu nedenle farelerden kurtulmak için etkili bir fare ilaçlaması yaptırılmalıdır.

 

Fare Nasıl Beslenir?

Hepçil olarak beslenen canlılar arasında yer alan fareler, sindirebilecekleri her maddeyi besin olarak kullanabilir. Bunun yanı sıra, iç mekânlara girebilmek için, sindiremeyeceği maddeleri de kemiren fareler, açlığa karşı son derece hassastır. Bu nedenle, genellikle soğuk havalarda, yiyecek bulma sorunu yaşayan kemirgenlerin kapalı alanlara girme potansiyeli yükselmektedir. Buna orantılı olarak, fare ile mücadele, kış aylarında daha sık yapılmaktadır.

Farelerde grup davranışı çok yaygındır. Bu nedenle zehirli yemleri yedikten sonra ölen bir üyeyi gören diğer fareler, o yeme yaklaşmayacak ve zehirli besinler konusunda temkinli davranacaktır.

Fare Nerede Yaşar?

Çoğunlukla kirli alanlarda yaşayan fareler, türlerine bağlı olarak farklı yaşam bölgeleri edinebilir. Bazı kemirgen türleri, bahçe ve tarlalarda; bazıları su kenarlarında bazıları ise kanalizasyon yakınlarında yaşamaktadır. Beslenme türü de farelerin yaşam alanlarını doğrudan etkileyen bir kıstastır.

Fare Türleri

Yüzlerce farklı türe sahip olan kemirgenlerin en sık bilinen ve en fazla ilaçlama yapılan türleri; çatı faresi, ev faresi, sıçan ve lağım faresidir.

Bazı fare türleri, uzun süre aç kaldığında, insanların kıkırdaklarını kemirebilmektedir. Uyuşturucu görevi gören salgı yoluyla, burun ve kulaktaki kıkırdakları kemirebilen fareler, insanlara ciddi zararlar verebilmektedir.

Ev faresi: Diğer türlere oranla daha küçük olmakla birlikte, adından da anlaşılacağı üzere; iç mekânlarda daha sık görülür. Evde fare sorunu ciddi bir tehdit olduğundan bu kemirgen türüne karşı ev ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Çatı faresi: Tırmanma özelliği oldukça gelişmiş olan bu kemirgen türü, yüksek yerlere kolaylıkla çıkabilmektedir. Ortalama olarak 30 cm büyüklüğünde olan çatı fareleri, ahşap gibi maddeleri zorlanmadan kemirebilecek bir diş yapısına sahiptir.

Sıçan: En büyük kemirgen türlerinden biri olan sıçan, kapalı alanlarda hem korkuya hem de tehlikeye yol açmaktadır. Büyüklüğü 40 cm’yi aşan bu kemirgen türü ile mücadele için etkili şekilde fare ilaçlama yaptırmak şarttır. Basit fare ilacı ya da istasyon ve kapan kullanımı ile sıçan ile mücadele mümkün olmayacaktır.

Fare ilaçları

Fare ilaçları, sıvı ya da katı halde olabilir. Sıvı ilaçlar, profesyonel makineler ile uygulandığı gibi, katı ilaçlar ya da tuzaklar direkt olarak uygulanabilmektedir. Fare istasyonu ya da fare kapanı kullanılarak da kemirgenler ile mücadele yapılabildiği gibi, kullanılan ilaçların kalitesi ve uygulama yöntemi farelerden kurtulma açısından son derece önemlidir.

Fare ilaçları, istasyon gibi kapalı kutular içerisine gizlenerek uygulandığında, çok daha etkili sonuç vermektedir. Alelade şekilde yapılan fare ilaçlama, kemirgenleri yok etme konusunda başarısız olmaktadır.

Fare ilaçlama Nasıl Yapılır?

Fareden kurtulmak için sıvı ilaçlar kullanılabildiği gibi; istasyon gibi düzenekler ya da zehirli yemler de kullanılabilmektedir. Ancak fareyi yok etmek için etkili şekilde ilaçlama yapılması şart olduğundan, basit yöntemlerin hiçbir şekilde sonuç vermediği unutulmamalıdır. Kaliteli fare ilaçları kullanılarak, etkili şekilde yapılması şart olan fare ilaçlama için Sağlık Bakanlığından onaylı firmalardan hizmet alınması büyük önem arz eder.

Kokusuz fare ilacı, kemirgenleri yok etmez. Fareler, akciğer solunumu yapan canlılar olduğundan, yalnızca kokulu sıvı ilaçlardan etkilenirler.

Fare ilaçlama, kokulu sıvı ilaçlar ile püskürtme ve buharlama yöntemi ile yapılabilmekle birlikte, uygulamada kullanılan fare ilaçları kalite bakımından büyük önem arz eder. Fare ile mücadele için, Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olmayan fare ilaçları ile uygulama yapılması gerekmektedir.

Marmaris İlaçlama şirketi olarak, farelerin özelikleri ve yaşam alanları konusunda uzman olan ilaçlama elemanlarımız ile fare üzerinde etkili olan ilaçlar sayesinde, kaliteli ve garantili şekilde fare ilaçlama hizmeti sunmaktayız. Fareden kurtulmak ve bu canlıların kapalı ya da açık alanlara girişini engelleyerek, maddi ve sağlıksal sorunların önüne geçebilmek için firmamızdan, günün her saati fare ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. 

  
2918 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın