• https://www.facebook.com/pages/Marmaris-%C4%B0la%C3%A7lama/1422339778041847?fref=ts
Çiyan

Zehirli böcek türleri arasında bulunan çiyanlar, genellikle dış mekanlarda yaşamaktadır. Buna karşın, ağaçlık alanlara yakın olan bölgelerde, kapalı alanlarda da yuva yapabilen bu haşerelere karşı önlem almak büyük önem arz ettiği gibi, çıyanların neden olabileceği zararlardan korunmak için çiyan ilaçlama yaptırmak şarttır. Sıvı böcek ilaçları kullanılarak, buharlama yöntemi ile yapılması gereken çıyan ilaçlaması için etkili ilaçlar kullanılmalıdır. Zira basit çiyan ilaçları, bu haşereleri yok etmeye yaramayacağı gibi, sağlık sorunlarının oluşmasına da neden olabilir. Bu nedenle, çıyandan korunmak ve yaşam alanlarını daha güvenli hale getirmek için profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından çıyan ilaçlama hizmeti almak şarttır.

 

Çiyanların Özellikleri

  1. Çıyan zehirli bir böcek türü olup, ortalama 10-30 cm arasında değişen boylara sahiptir.
  2. Vücutlarının altında onlarca ayakları bulunan çiyan böceği nemli alanlarda, ormanlık alanlarda, çürümüş kütüklerde, kayalıkların ve yaprakların altında yaşar.
  3. Doğal ortamlarda yaşayan küçük canlı türleri ile beslenen çiyanböceği avını önce zehirler ve daha sonra yiyerek beslenme sağlar.
  4. Özellikle ayaklarının uçları çok zehirli olan çiyan, sıcak iklimleri ve güneşli havaları sever.
  5. Son derece zehirli olan bu haşerelerin bazı türleri, ölüme dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle, çiyanların görüldüğü alanlarda acil şekilde çıyan ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.
  6.  Kahverengi, siyah, yeşil, sarı gibi birçok renkte olabilen çiyan, türlerine göre farklı renk ve boyda olabilir.
  7. Beslenmek için geceleri ortaya çıkar ve gündüzleri taş ve yaprakların altında dinlenir.
  8. Çıyanlar yumurta ile çoğalır ve yumurtlarını toprak altına gizler.

 

Çıyan Sokması

Tehlikeli canlılar olan çiyanlar çok zehirlidir. Yaşadıkları alanlara ve türlerine göre zehirlerinin etkisi de değişmektedir. Sıcak ortamlarda yaşayan türleri çok daha zehirlidir. Etkili zehre sahip çıyanlar, ev içlerinde çok tehlikelidir. Çiyan sokması sonucu kişilerde şiddetli ağrı, baş dönmesi, üşüme, titreme, yüksek ateş gibi belirtiler görülür. Çok etkili zehre sahip olan türlerinin ısırması sonucu insanların felç geçirme olasılığı yüksektir. Çıyan sokması ya da çıyan ısırması gibi durumlar ile karşılaşmamak için bu haşerelerin görüldüğü ya da görülebileceği alanlarda böcek ilaçlama yaptırmak gereklidir.


Evde çiyan görülmesi durumunda kesinlikle el ile temas edilmemeli ve acilen bir ilaçlama şirketi ile temasa geçilmelidir. Çıyanilaçlama konusunda uzman olan ve profesyonel uygulamalar yapan Marmaris İlaçlama şirketimizden gün boyu randevu talebinde bulunabilirsiniz. Çıyan ilaçlama ve her türlü haşere türlerine karşı etkili uygulamalar yapan ilaçlama şirketimiz sağlık bakanlığı onaylı yasal ilaçlama şirketidir. Çiyan ilaçlama ciddi bir iştir ve kesinlikle profesyonel hizmet almak gereklidir.

  
5070 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın