• https://www.facebook.com/pages/Marmaris-%C4%B0la%C3%A7lama/1422339778041847?fref=ts
Bit

Bit, parazit bir haşere olduğundan, kan emerek beslenir. Bu nedenle sürekli kaşıntıya yol açan bu haşerelerden kurtulmak için bit ilaçlama yaptırmak şarttır. Bit ile mücadele için bireysel temizlik önemli olduğu gibi, bu haşere yatak yorgan aralarında da yaşayabildiğinden, genel ilaçlama uygulaması yapılması da büyük önem arz eder. Özellikle yurt, okul, hastane gibi alanlarda bit ilaçlama genel uygulama olarak, profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.

 

 

Sirke

Bit haşeresi insanların saçında üreyerek çoğalan küçük bir canlı türüdür. Bit yavrularına "sirke" adı verilir. Sirkeler açık renkli iken, bitler koyu renklidir. Bu nedenle saçta bit yavruları daha kolay görülür. Kan emerek beslenen bit, insanların genellikle kafalarının ense kısmı ile kulakları arasında kalan bölümde oluşur.

 

Bitlenme

Bilinenin aksine temiz saçlarda da bit oluşabilir. Bit temiz ya da kirli saç ayrımı yapmaz. Saçlarında bit oluşma olayına "bitlenme" adı verilir. Bit, bitlenmiş kişilerin kullandığı özel eşyaları kullanmak ile bulaşır. Ömürleri yaklaşık 1 yıl olan bit haşereleri, evcil hayvanlar üzerinde yaşamaz. Özellikle toplu yaşam alanlarından bulaşan uyuz hastalığı okullardan, askeri alanlardan, toplu taşıma araçlarından hızla yayılır.

 

Bit Nasıl Bulaşır?

Bitlenen insanların özel eşyalarını (tarak, şapka, toka, başörtü) kullanmamak gereklidir. Ortalama 8-10mm boyunda olan bit haşeresi göz ile zor görülür. Bitlerin birçok türü bulunmaktadır. En bilinen bit türleri aşağıdaki gibidir.

 

BİT İLAÇLAMA NASIL YAPILIR?

Bitten kurtulmak için bireysel temizlik son derece önemlidir. Ancak bit, canlı vücudundan ayrı olarak da yaşayabildiğinden, ortamın da ilaçlanması şarttır. Sıvı bitilacı kullanılarak yapılması gereken bit ilaçlama uygulamaları, buharlama tekniği ile gerçekleştirilir. Alanın her yerine dağılan böcek ilaçları ile yapılan işlemler sayesinde bitten kurtulmak mümkün olduğu gibi, kullanılan bit ilaçları, kalite ve sağlık yönünden büyük önem taşımaktadır.

 

BİT TÜRLERİ

Baş biti: İnsanların enselerin üst tarafı ile kulakları arasında kalan bölümde oluşan saç biti, toğlu yaşam alanlarından ve saçlarında bit oluşan kişilerden bulaşır. En çok okula giden küçük çocuklarda görülür. Saç biti sadece kirli ve yıkanmayan saçlarda değil, temiz ve bakımlı saçlarda da görülür.


Kasık biti: 
Kasık biti, insanların genital bölgelerinde oluşan bit türüdür. Kıl diplerine yerleşerek yaşayan kasık biti, insanlara cinsel ilişki ya da ortak kullanılan iç çamaşırları yolu ile bulaşır. Kasık bitleri gözle rahatlıkla görülebilir.


Bitki biti: 
Ağaçların ve bitkilerin üzerinde yaşayan oldukça çok küçük bit türüdür. Yaprak biti olarak ta bilinen bitki biti haşeresi parçalayıcı ağız yapısı ile bitkinin yapraklarını ve köklerini kemirerek beslenir. Bitki bitinin kanatlı ve kanatsız olan türü vardır.

 

Saçlarınızda bitlerden kurtulmak için doktor tavsiyeli ilaçlar kullanarak kurtulabilirsiniz. Fakat saçlarınızdan mekan içerisine dökülen bitlerden kurtulmak için ilaçlama şirketleri tarafından yapılacak olan bit ilaçlama uygulaması ile kurtulabilirsiniz.

  
2511 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın