• https://www.facebook.com/pages/Marmaris-%C4%B0la%C3%A7lama/1422339778041847?fref=ts
Akrep

Zehirli haşereler arasında bulunan ve insanları öldürebilecek denli güçlü zehre sahip olan akreplerden kurtulmak için akrep ilaçlama yaptırmak şarttır. Genellikle açık alanlarda yaşayan bu haşere türleri, çok iyi gizlenebildiği gibi; ağaç kenarı, taş altları ve duvar aralıkları gibi alanlarda yuva yapar. Yavaş hareket etmesine karşın, iyi gizlendiği için geç fark edilebilen akrepler, aile halinde yaşar. Bu nedenle, bir alanda görülen akrep öldürülse dahi; bu ortamda başka akrep ya da akreplerin bulunmadığı anlamına gelmez. Dolayısıyla bu haşerelerin görüldüğü alanlarda akrep ilaçlama yaptırmak gereklidir. Aksi takdirde akrep sokması gibi durumlarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır. 

 

Akreplerin Özellikleri

  • Akrep, sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan zehirli bir canlı türdür.
  • Türlerine ve yaşam alanlarına göre zehirlerinin etkisi de değişen akrepler, ortalama 10 ila 20 mm arasında değişen boylara sahiptir.
  • Ortalama 5 yıl yaşar.
  •  Sıcak ve nemli bölgelerde yaşar ve çok dayanıklı vücut yapısına sahiptir.
  • Vücutları sert bir madde ile kaplıdır. Kuyruk bölümünde zehirli iğneleri bulunur.  
  • Genellikle taşların ve kayalıkları altında, moloz yığınları altında ve çöllerde yaşayan akrepler, ahşap binalar içerisinde ve ağaç kovukları arasında saklanır.

Çok eski canlılar olan akrepler, yaklaşık 400 milyon yıldır yaşamaktadır. Güneşli havalarda vücutları kuruduğu için gün boyunca gölgeliklerde saklanır. Genellikler geceleri avlanan akrep, örümcek ve böcek arar. Kollarının ucunda bulunan kıskaçları yardımı ile beslenen akrepler, doğal ortamlarda yaşayan böcek türleri ile beslenme sağlarlar. Akrep avını önce güçlü kıskaçları ile yakalayarak ve üzerine kaldırarak kuyruğundaki zehir iğnesi ile sokar.

 

Akrep ilaçlama Nasıl Yapılır?

Akrepten kurtulmak için dış mekanlarda böcek ilaçlama yapılabildiği gibi, iç mekanlarda da yapılabilir. Akrep ilaçlama uygulamaları, çoğunlukla sıvı haşere ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir. Buna karşın, toz böcek ilaçları kullanılarak da akrep ilaçlamasıyapılabilmektedir. Bahçeli ev, yazlık, ağaç kenarlarına ya da deniz kıyısına yakın olan alanlarda çok sık görülen akrep sorunundan kurtulmak için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınması şarttır.

 

Akrep Zehri

Akrep zehri asit özelliğine sahiptir. İğnesini batırdığı canlı zehrin etkisi ile parçalara ayrılır ve parçalara ayrılan avını akrep emerek beslenme sağlar. Uzun süre açlığa dayanabilen akrep, radyasyon ısınlarına karşı da direnç gösterir. Güçlü bünyeye sahip olan akrep üzerinde yapılan araştırmalarda 3 hafta süreyle bir buz kalıbında dondurulan akrebin buz eridiğinde normal yaşamına devam ettiği gözlenmiştir. 

 

Akreplerde Çiftleşme


Dişi akrep erkek akrepten yapı olarak daha büyüktür ve genellikle çiftleşme sonrası dişi akrep erkek akrebi öldürür. Yumurtlama sistem ile çoğalan akrepler, yumurtalarını bir süre sırtında taşır. Bir dişi akrep ortalama 60 kadar yavru doğurur. Yeni doğan akrep yavrularının ayakuçlarında tırnakları olmayıp vantuzları vardır. Bu sayede anne akrebin sırtına tırmanıp rahatlıkla tutunur. Yavru akrep ilk deri değişimine kadar anne akrebin sırtında yaşar. Deri değişiminin ardından anne sırtını terk eden akrep kendi yaşamına devam eder. Akrep hayatı boyunca 7 kere deri değiştirir. 

 

Akrep Sokması 


Dünya üzerinde yaklaşık 600 akrep türü bulunmaktadır. Akrep zehri etkisi, akrebin yaşam alanına ve türüne göre değişir. Sıcak ortamlarda yaşayan özellikle çöl akrepleri daha çok zehirlidir. Akrep zehrini 10 cm uzağa fırlatabilir. Akrep zehrine karşı birçok böcek ve hayvan türü dayanıksızdır. Çok zehirli akrep türleri bir insanı bile birkaç saat içerisinde öldürebilir. Akrep sokması sonucu kişilerde yüksek ateş, titreme, üşüme, baş dönmesi, kusma gibi belirtiler görülür. Akrep sokması sonucu acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Bunun yanı sıra, son derece tehlikeli olan bu haşerelerin görüldüğü her alanda, acil şekilde akrep ilaçlamayaptırmak gerektiği de unutulmamalıdır.

Dayanıklı bünyeye sahip olan ve kolay kolay ölmeyen akreplere karşı bireysel olarak mücadele etmek mümkün değildir. Akrepilaçlama için profesyonel böcek ilaçlama şirketlerinden yardım istenmelidir. İlaçlama şirketleri akrepilaçlama hizmetlerinde kullandığı etkili ilaçları ve uzman personeli ile sizleri akreplerden kurtaracaktır.

  
6027 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın